top of page

2018

26-27 Mayıs 2018 tarihinde Çağdaş Drama Derneği İstanbul Şubesi’nde Helga Flohr yönetiminde 12 katılımcı ile jeux dramatiques atölyesi gerçekleştirildi. Uyaran olarak müziğin kullanıldığı atölyede hem şarkılar hem de ünlü besteci Mozart’ın hayatı atöyeye konu oldu ve katılımcılar muazzam bir orkestra oluşturdular. Bazı oyuncular enstrüman olurken bazı oyuncular müzisyen ya da seyirci oldular.

IMG_8973_web.jpg

Ankara’da ilk jeux dramatiques atölyesi, Çağdaş Drama Derneği yönetim kurulu daveti üzerine eğitmen Helga Flohr tarafından, 02-03 Haziran 2018 tarihinde genelde yaratıcı drama eğitmenleri ve eğitmen adaylarından oluşan 13 katılımcı ile gerçekleştirildi.

IMG_7075_web.jpg

25-31 Ağustos 2018 tarihleri arasında ilk Türk-Alman Jeux Dramatiques Buluşması Fethiye’nin köyü, Faralya’da 15 katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcılar Likya yolu üzerinde, ormanın ve denizin bir arada olduğu gizemli ve romantik bir atmosferde, bazen zeytin ağaçlarının altında, bazen deniz manzarası eşliğinde, bazen ormanda bazen de havuzun içinde oynadılar. Sabahları ormanda Kızılderili olup, doğada yaşadılar; öğleden sonra havuzda canlıların evrim sürecini canlandırdılar; akşamları da Hades’in karanlık diyarına yolculuk yaptılar. Dil bariyerinin ortadan kalktığı atölyede Türkçe bilmeyen Almanlar ve Almanca bilmeyen Türkler jest ve mimiklerini kullanarak birlikte oynamanın tadını çıkardılar.

IMG-20181026-WA0083.jpg

25-28 Ekim 2018 yılında 29. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi’ne davet edilen Volker Thalmann yaklaşık 60 katılımcı ile kongrenin konusu olan “Gelenler /Incomers” başlığı altında Abbas Khider’ın “Yanlış Hintli” kitabını uyaran olarak kullandığı bir jeux dramatiques atölyesi gerçekleştirdi. Böylece Almanya’dan ikinci bir eğitmen Türkiye’deki jeux dramatiques süreçlerine dahil oldu. Thalmann atölye sonrası: “Türkler müthiş bir oyun oynama sevinci taşıyorlar ve oynamaya çok açıklar.” diyerek   Türkiye’de atölye yapmaktadn dolayı yaşadığı mutluluğu dile getirdi.

bottom of page