top of page

Anna Halprin

276-Anna-Halprin.jpg

“Hayatı ve sanatı birleştirmek istiyorum, böylece sanatımız genişledikçe hayatımız derinleşir ve hayatımız derinleştikçe sanatımız genişler.”

- Anna Halprin

1920 yılında dünyaya gelen Anna Halprin, Amerikalı dansçı ve koreograftır. 1955 yılında kendisi gibi düşünen sanatçılara bir yuva vermek için Kaliforniya’da San Francisco Dancer’s Workshop kurdu. Eşinin açık havada inşa ettiği sahnede Merce Cunningham(dansçı, koreograf), John Cage, Terry Riley (müzisyen), görsel sanatçılar, şairlerle işbirliği yaparak çeşitli performanslar sundu.

1978 yılında kızı Daria ile birlikte Tamalpa Institute kurdu. Bu bağımsız dans ve beden farkındalığı okulu halakızı tarafından yönetilmektedir. Anna Halprin bu okulda misafir doçent olarak görev almaktadır. 2011 yılında merkeze bağlı ve merkez tarafından desteklenen Tamalpa Almanya  Şubesi kuruldu.

Halprin, “Dünya Çemberi: Barış için Gezegen Dansı” adlı yıllık bir bahar ritüeli de dahil olmak üzere, topluluklar tarafından yapılan ritüel dansları geliştirmeye başladı.

1970'lerin sonlarından itibaren Halprin giderek dansın (kendini) iyileştiren yönlerine odaklandı. Dışavurumcu sanatlar şifa hareketinin öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hazırladığı dans atölyelerinde ölümcül hastalarla çalışmakta ve kendi dans hareketlerinin iyileştirici güçler bırakabileceği inancını aktarmaktadır. Halprin, sadece erkekler ve kadınlar için devam eden iki atölyede AIDS hastalarıyla; başka bir projede ise kanser hastaları ile çalışmaya devam etmektedir.

Halprin, bu yıl 100. yaşını kutlamaktadır. 

bottom of page