top of page

30 May Cmt

|

Evde

Kunstwollen*

Çocuklar müze için sanat eseri tasarlıyor!

Kunstwollen*
Kunstwollen*

Saat ve Yer

30 May 2020 12:00

Evde

Bu Etkinlik Hakkında

Biliyoruz ki; etrafındaki yetişkinlerden daha farklı görüyorsun dünyayı. Çevreni aktif bir şekilde algılayan dikkatli biri olduğunun farkındayız. Peki, bu yaratıcı bakış açını müze için eser tasarlayarak göstermek ister misin? Bak gördün mü, yine bir yere gitmene gerek yok! Evdeki malzemeleri kullanarak bir eser tasarla. İster mutfaktaki sebzeleri kullanarak heykel yap; istersen bulaşık deterjanının kutusunu tuval olarak kullan resim yap. Ne yaparsan yap, evdeki malzemelerle yap. Bitirdin mi? Nasıl görünüyor sanat eserin?  Fotoğrafını çek bakalım! Bir de fotoğraftan bak eserine. Farklı görünüyor mu? Yeni bir şeyler fark ettin mi eserinde? Hadi, bize de gönder şimdi ki; biz de "sizden gelenler köşesi"nde fotoğrafını yayınlayabilelim.

Çocukların yaşamı, dünyayı algılama şekilleri yetişkinlere göre daha farklıdır. Çevresini aktif bir şekilde agılayan çocuk bu algıdan doğan eserleri kendisi şekillendirir.  

Kunstwollen* 1858-1905 yılları arasında yaşamış olan Avusturyalı sanat tarihçi Alois Riegl'in, ortaya attığı Kunstwollen kavramı, bir dönemin sanatsal iradesini tanımlıyor ve sanatsal irade her dönem değişiyor; çünkü insan değişiyor. Her dönemin insanı, sanatında görmek istediğini yanısıtıyor. 

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page